| ||||||||||||||||||||||||||||
|
Centru de resurse
pentru sectorul business
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Stiri
Ambasadorul SUA: Unele companii americane se plîng de faptul că oficiali români le cer mită
Ambasadorul Statelor Unite ale Americii la Bucureşti, Mark Gitenstein, a declarat, într-un interviu pentru "Adevărul", că există companii americane care au investit în România şi care se plîng de faptul că oficiali români le cer mită.
Ambasadorul american a spus că a discutat cu reprezentanţi ai companiilor americane deja prezente în România care se lovesc fie de probleme cu corupţia, fie de lipsa transparenţei, fie de lipsa previzibilităţii, scrie MEDIAFAX care citează Adevărul.
"Mi se plâng tot timpul. Mai există un număr de companii care se gândeau să investească în România şi care fie nu au luat o decizie, fie se tem să investească în România din această cauză. Pentru că există o lipsă de previzibilitate şi există acuzaţii şi probleme semnificative cu corupţia şi transparenţa", a spus Gitenstein.
SURSA: Mediafax.ro
Comentarii Nici un comentariu pentru acest articol.
Promotii
Ultimele produse Indici bursieri
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Copyright © BUSINESS AGE | 2012
Created by
MediaFactory
|
||||||||||||||||||||||||||||