|
| ||||||||||||||||||||||||||||
|
Centru de resurse
pentru sectorul business
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Stiri
Ce modificări pregăteşte Guvernul la taxa auto?
Executivul discută mai multe variante pentru modificarea taxei auto după ce Curtea de JustiÅ£ie a Comunităţilor Europene (CJUE) a apreciat că această taxă încalcă legislaÅ£ia Uniunii Europene. Cât de "bune" sunt ele, se întreabă jurnaliÅŸtii de la încont.ro
"Prima variantă este să se introducă taxa auto la toate maÅŸinile second- hand vândute în România, inclusiv la cele deja înmatriculate pentru a nu mai exista niciun fel de discriminare între maÅŸinile vândute în Å£ară ÅŸi cele aduse din afară", au declarat surse apropiate discuÅ£iilor.
Potrivit acestora, în acest fel, discriminarea nu ar mai exista deloc ÅŸi România nu ar putea fi acuzată că împiedică libera circulaÅ£ie a maÅŸinilor în spaÅ£iul Uniunii Europene.
"A două variantă luată în calcul vizează introducerea unei taxe anuale de poluare ÅŸi este mai degrabă o taxa pentru posesie ÅŸi nu pentru prima înmatriculare. MaÅŸinile ar putea astfel să fie taxate în funcÅ£ie de gradul de poluare din cartea maÅŸinii", au mai spus sursele citate. Despre modificarea taxei auto pe www.incont.ro Comentarii Nici un comentariu pentru acest articol.
Promotii
Ultimele produse Indici bursieri
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Copyright © BUSINESS AGE | 2012
Created by
MediaFactory
|
||||||||||||||||||||||||||||